Diskoteksbranden i Göteborg
Den 29 oktober är det 27 år sedan den tragiska diskoteksbranden i Göteborg, där 63 unga människor miste livet.
En händelse som för alltid har präglat vår stad, våra kollegor och vårt arbete inom Räddningstjänsten Storgöteborg. Den natten förändrades mycket – både för de drabbade familjerna och för oss som arbetar med räddningstjänst, och vi glömmer aldrig de unga liv som gick förlorade.
Liknande tragedi i Kocani i Nordmakedonien
I mars i år inträffade en liknande tragedi i Kocani i Nordmakedonien, där ett 60-tal personer omkom. P-A Lindfeldt, insatsledare och vid diskoteksbranden brandman från Lundby brandstation fick tillsammans med Bengt Holm, vakthavande befäl och kamratstödjare vid Räddningstjänsten Storgöteborg, möjlighet att under en vecka vara på plats i Kocani för att stötta den lokala räddningstjänsten och andra hjälporganisationer i det akuta efterarbetet.
– Att dela med oss av våra erfarenheter från diskoteksbranden 1998 var viktigt för att de skulle känna fortsatt tilltro i sitt arbete och få en möjlighet att kunna gå vidare, säger P-A Lindfeldt.
Vi på Räddningstjänsten Storgöteborg arbetar varje dag för att något liknande aldrig ska hända igen. Genom förebyggande arbete, utbildning och trygghetsskapande insatser vill vi bidra till ett samhälle där alla kan känna sig säkra.
P-A var med i första brandstyrkan vid diskoteksbranden. När han och hans kollegor kom fram möttes de av skräckslagna ungdomar som flytt elden i panik. 20 år senare träffar han Bobby som arrangerade festen i lokalen. Vi har gjort en film där de berättar om vad som hände den där kvällen för 27 år sedan.
Se och hör deras berättelse om vad som hände här (Youtube)
